Stockholm

Click to print

(Hlavní město | Capital)


0__stockholm.jpg
11152
Stockholm
Stockholm
Švédsko
www.tvglobe.info


Stockholm [stokholm] (latinsky Holmia) je hlavní a zároveň i největší město Švédska a kraje Stockholm (Stockholms Län). Leží na východním pobřeží mezi jezerem Mälaren a Baltským mořem. Počet obyvatel se pohybuje okolo 670 000 (1990) a 761 721 (2004). Stockholm je důležitým obchodním a průmyslovým centrem Švédska. Ve Stockholmu sídlí švédská vláda a parlament, je také sídlem hlavy státu – krále.

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1252, kdy byl Stockholm důležitým tržním místem se železem, pocházejícím z dolů v Bergslagenu. Byl údajně založeno jarlem Birgerem za účelem obrany města Sigtuna na jezeře Mälaren před útoky z moře a před pleněním. První stavbou proto byla pevnost strážící cestu mezi Baltským mořem a jezerem Mälaren. V tomto místě, kde byla vybudována obranná zařízení z kmenů (švédsky stock) stromů, se nachází řada menších ostrovů (švédsky holme) – z toho pravděpodobně pochází jeho název. Od roku 1523 je Stockholm hlavním městem Švédska.

Doprava

Stockholm je důležitým přístavem, silničním a železničním uzlem. Pro vnitrostátní leteckou dopravu se využívá také letiště nedaleko centra Stockholmu Bromma, 42 km severně leží mezinárodní letiště Arlanda (ARN, ESSA) a 70 km jižně zase letiště Stockholm-Skavsta.

Po Stockholmu na kole

Běžným dopravním prostředkem ve je tu jízdní kolo. Cyklistické stezky vedou téměř všude. A kdekoli si můžete vypůjčit bicykl.


Památky

  • Stockholmská Velká synagoga


Rodáci

  • Jacob Bjerknes (1897 – 1975)
  • Alfred Nobel (1833 – 1896)
  • Carl-Gustav Arvid Rossby (1898 – 1957)
  • August Strindberg (1849 – 1912)


{fcomment}

Full screen pb Geolocalisation bp
Click to print